Veganlığın Anayasası Yeniden Yazılmalı!

28/04/2018

28 Nisan 2018 , Güneş Gazetesi Ropörtajı :

VEGANLIĞIN ANAYASASI YENİDEN YAZILMALI!

 

Trakya Çiftliği'nin kurucusu Cevat Genç, piyasaya sundukları vegan kahvaltılıklar ve şarküteri ürünleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Veganlarda çesit bulamamaktan kaynaklanan bir bıkkınlık söz konusu idi, son zamanlarda çeşitlilik arttı en çok hangi ürün talep görüyor?

CG: Peynir, peynir, peynir meğersem veganların imdat çağırısı sebebi peynirmiş, belki de üzerinde en çok arge yapılan ürün olduğu içindir diye düşünüyorum lezzet gerçekten çok iyi oturdu, vegan olmayanlar bile ürünü arayıp sormaya başladı, hiç tahmin etmediğimiz mesela cheddar ülkemizde pek talep görmediği halde veganlar tarafından çok beğenildi arkasından cevizli, otlu ve biberli geliyor.  Birde bol bol tost yemeğe başladılar.

Her şeyi anlıyorum da veganlar et ürünlerini özlüyorsa burada bir ikilemlik söz konusu degil mi ?

CG: Veganlar et yemeyi özlemiyor,  küçüklüklerinden beri alıştıkları o tadı özlüyorlar. Haklılarda, çünkü  et ürünlerine o lezzeti o aromayı veren zaten veganların sabah akşam yedikleri otlar ve baharatlar. Hadi bakalım vegan olmayanlar baharatsız sucuk yesinler, olmaz ki, ona sucuk denmez ki, demek ki bu ürünleri yemek vegan olmayanların tekelinde değildir. Veganların otları sayesinde o sucuk olmuştur :)

Daha onceki söyleşinizde "hayvan haklarını korumak veganların tekelinde değildir" demiştiniz o söze takılanlar oldu mu?

CG: Veganlar, vegan olmanın doğal sonucu olarak zaten hayvan haklarına saygıda en yüce varlıklardır. Ancak milyonlarca hayvan hakları savunucuları var ve vegan değiller, hayatlarını adayanlar servetlerini harcayanlar var. Ticari olarak yetiştirilen hayvanlar nasıl olsa kesilecek diyerek onların ruhsal ve fiziksel olarak eziyete maruz kalmalarını önleyen yasaları çıkartan vegan olan, olmayan hayvan hakları koruyucularına buradan taktirlerimi göndermek istiyorum. Kısacası hayvan hakları bakımından söylüyorum, vegan olan veya vegan olmayan ayırımı sadece hayvanlara zarar verir.

Deri ayakkabı giyiyorsan vegan olamazsın diyenler var ?

CG: Vegan besleniyorsam veganım veya vegan beslenen bir insanım ne fark eder sonra bu fantezilerin sonu yok, bir iş görüşmesine veya bir toplantıya gittiğinizde koltuklar deri diye herkes otururken ben saatlerce ayakta mı duracağım. Arkadaşlarınızla yemeğe çıktınız masada et var diye başka masada tek başınamı oturacağım. Daha da ileri gidelim o tür düşünenler vegan olmayanla evlenmemeli de hatta arkadaş bile olmamalı. Yapılması imkansız olan şeyler için boşu boşuna enerjimizi tüketmeyelim.

Bitkilerin yetişmesi icin kullanılan hayvansal gübreler dolaylı yönden hayvansal besin olarak bize geri dönmüyor mu?

CG: İlk söyleşilerimizde veganlık nedir? ne değildir? diye sorular gelirdi simdi daha teknik ve zorlayıcı sorular soruluyor, evet hani diyelim ki hayvansal gübre kullanılmadan bitkilerimizi yetiştiriyoruz, ancak milyonlarca yıldır toprağa karışan ve bütün canlıların yaşamlarının sebebi olan fosiller insan, hayvan ve bitkilerden oluşur .Bunlarsız hiçbir yaşam devam edemez, bunlar zaten toprakta var, demek ki bunlar dolaylı olarak ta olsa bize geri dönüyor. Gerçek bu, bence veganlığın anayasası yeniden yazılmalı :)

Diğer Yazılar

Vegan Yemek Tarifleri No:2 - İştah Açacak bir Falafel tarifi
Vegan Yemek Tarifleri No:2 - İştah Açacak bir Falafel tarifi
Vegan Yemek Tarifleri No:1 - Yapımı Kolay Pesto Soslu Avokadolu Pizza
Vegan Yemek Tarifleri No:1 - Yapımı Kolay Pesto Soslu Avokadolu Pizza
Aktivist Vegan 40.000 X Dövmesi İle Manifestosunu Vücudunda Taşıyor!
Aktivist Vegan 40.000 X Dövmesi İle Manifestosunu Vücudunda Taşıyor!
Dünyanın En Yeşil Futbol Takımı!
Dünyanın En Yeşil Futbol Takımı!
Kim Dostunu Yemek İster ki?
Kim Dostunu Yemek İster ki?
Veganlara Özel
Veganlara Özel
Bir Gün Herkes Vegan Olacak
Bir Gün Herkes Vegan Olacak
Veganlık içten gelmeli!
Veganlık içten gelmeli!
Dünya Vegan Günü 2017
Dünya Vegan Günü 2017
7-9 KASIM 2017 – FOOD QATAR Fuarındayız.
7-9 KASIM 2017 – FOOD QATAR Fuarındayız.